Ebben a bejegyzésben a KHT felépítéséről és munkájáról, valamint a tisztségviselőkről olvashattok.

A Kari Hallgatói Tanács (továbbiakban KHT) a BME Építőmérnöki Karán a Hallgatói Önkormányzat (melynek tagja minden, a Karral aktív hallgatói jogviszonyban álló hallgató) vezető testülete. Más karokon illetve egyetemeken Hallgatói Képviseletnek, HÖK-nek hívják az ilyen szervezeteket, kari sajátosság, hogy nálunk KHT maradt a képviselet neve.

Az alakuló ülés

A Tisztújító Szavazás eredményes lezajlását követően a 15 megválasztott képviselő részvételével lezajlik az új KHT első ülése, az alakuló ülés, amelyen az egyes posztokat betöltő személyek kilétéről dönt a KHT. Minden posztra jelöléseket kell beadni, minden tag bármely posztra jelölhető. Amennyiben valakire jelölés érkezik, el kell döntenie, hogy elfogadja-e a jelölést. A jelölést elfogadó jelöltek ezután bemutatják céljaikat az adott területen, majd a felmerülő kérdések tisztázását és vitát követően szavazás során dől el, hogy ki töltheti be a posztot a következő alakuló ülésig.

A KHT tagok

A KHT tagjait Ti választjátok meg a Tisztújító Szavazáson, a 15 legtöbb szavazatot kapó jelölt kap egy évre mandátumot. KHT tagnak a Kar bármely nappali tagozatos aktív hallgatója jelöltetheti magát.

Minden KHT tag felé az első elvárás, hogy a bekerülése után a lehető leggyorsabban elsajátítsa az alapvető, és a posztjához kapcsolódó speciális ismereteket. Az egyetemi szabályzatokról, személyekről és eljárásokról szerzett tudásról minden évben egy, az Egyetemi Hallgatói Képviselet (továbbiakban EHK) által összeállított zárthelyin kell számot adni, emellett belső tudásfelmérőket is rendszeresen tartunk.

A megfelelő tárgyi tudás mellett a gyors és pontos munkavégzés is elvárás egy KHT tag felé, hiszen a feladatok nagy részénél a határidők rendkívül szigorúak. Egy-egy késés hatalmas problémákat tudna okozni, gondoljunk csak az ösztöndíjak összegeinek feltöltésére a rendszerbe, vagy a kollégiumi helyek kiosztására. Ilyen esetekben az adott feladat felelősének kötelessége a határidőt betartani, ilyenkor ennek van a legmagasabb prioritása minden más teendővel szemben. Sok KHT-s feladat kötelező érvényű a tagokra nézve, ebből a szempontból tehát a megválasztott képviselők számára már nem önkéntes jellegűek a tagsággal járó feladatok.

A KHT munkája

A KHT munkájának legfontosabb színtere a minden héten hétfőn megtartott KHT ülés, melyen a részvétel kötelező a tagok számára. Itt az elnök területenként szólítja a bizottságvezetőket és felelősöket, mindenki beszámol az elmúlt héten történt eseményekről, valamint a következő időszakról. Válaszolnak a felmerülő kérdésekre és javaslatokat terjeszthetnek elő, melyről alapos körüljárás és vita után a KHT szavazással dönt. A fő tématerületek beszámolói után az egyéb felmerülő ügyeket tárgyaljuk. Egy KHT ülés, a felmerülő ügyek mennyiségétől és a hozzájuk kapcsolódó viták hosszától függően jellemzően 2-3 órát vesz igénybe.

A KHT elnöke

A KHT munkáját az elnök koordinálja. Feladata az ülések levezetése, a napirend meghatározása, a bizottságvezetők és a tagok munkájának támogatása és számonkérése. Vezetőként az elnök felelős a KHT által végzett tevékenységért, tisztában kell lennie minden folyamatban lévő projekttel, a határidőkkel és követelményekkel. A KHT tagok felkészültségéért, megfelelő viselkedéséért az elnök a felelős, a tagok motiválása és szankcionálása is az ő feladata.

A belső feladatok mellett munkájának nagy és fontos részét képezi a külső személyekkel való kapcsolattartás, részvétel különböző bizottságokban.

A Kar vezető testületében, a Kari Tanácsban, melyben a Dékán, a dékánhelyettesek és a tanszékvezetők mellett választott oktatók és nem-oktató alkalmazottak, valamint hét KHT tag és a Doktorandusz Ökormányzat képviselője rendelkezik szavazati joggal, az elnök számol be a hallgatói ügyekről, eseményekről.

A Kari Tanács bizottságai közül a tanulmányi ügyekkel foglalkozó Kari Tanulmányi, Tantárgybefogadó és Kreditátviteli Bizottságban (KTB), a Kari Oktatási Bizottságban, a Kari Hallgatói Fegyelmi Testületben, az oktatási reformmal foglalkozó Kari Oktatásfejlesztési Operatív Bizottságban képviseli a hallgatói érdekeket.

Összességében elmondható, hogy feladatköre rendkívül szerteágazó, ő az a személy, akinek a teljes Hallgató Önkormányzat ügyeivel tisztában kell lennie, a folyamatos fejlődést és az állandó feladatok megfelelő ellátásának biztosítása érdekében. Amennyiben a KHT-val, vagy bármely KHT tag munkájával, viselkedésével kapcsolatban észrevételetek, kérdésetek merül fel, az elnököt keressétek bizalommal.

Alelnök

Az alelnök segíti az elnök munkáját. A feladatköre nincsen rögzítve, mindig az adott elnök-alelnök pároson múlik, hogy mely feladatrészeket fogja az alelnök végezni.

Bizottságok

A KHT-ban a különböző tevékenységi köröknek megfelelő belső és külső bizottságok működnek. A belső bizottság tagjai között csak KHT tagok lehetnek, míg a külső bizottságokba pályázat útján választjuk a tagokat.

A belső bizottságok:

  • Belső Oktatási Bizottság (BOB)
  • Kollégiumi Bizottság
  • Pályázati Bizottság

A külső bizottságok:

  • Gazdasági Bizottság
  • Rendezvényszervező Bizottság

Az egyes bizottságok munkájával részletesen megismerkedhettek itt, a cikksorozat következő bejegyzéseiben.

Bizottságvezetők

A bizottságok vezetőit a KHT saját tagjai közül, az alakuló ülésen választja meg. A bizottság munkáját koordinálják, az üléseken beszámolnak az elmúlt időszak eseményeiről. Az adott terület minden részletéért felelősek, a feladatok szétosztása a tagok felé, majd annak számonkérése az ő feladatuk. A bizottság működéséhez kapcsolódó szabályzatokkal, határidőkkel és illetékes személyekkel tisztában kell lenniük. A sok esetben rövid határidők pontos betartása, a komplex feladatok átlátása és koordinációja gyakran rengeteg energiát és odafigyelést követel tőlük.

Felelősök

A bizottságok mellett bizonyos területekért egy KHT tag felel. Ezt a posztot “felelős”-nek hívjuk. A bizottságvezetőkhöz hasonlóan övék a felelősség az adott témával kapcsolatos dolgokban, általában nagy és speciális tudásra van szükségük a feladatuk ellátásához. Bizonyos esetekben munkájuk időszaki jellegű, ilyenkor a feladat sajátosságai miatt a téma esedékességekor van rengeteg teendőjük.

A KHT felelősei:

  • Juttatási és térítési felelős
  • Szociális felelős

EHK delegáltak

Az Egyetemi Hallgatói Képviseletben minden kart két fő képviseli. Őket a KHT saját tagjai közül delegálja, feladatuk két részre bontható. Egyrészt, az EHK elnökének irányítása alatt az EHK feladataiban vesznek részt, másrészt ők biztosítják az EHK és a KHT közötti információáramlást, és képviselik a Kar érdekeit az EHK döntéseinél. A poszt nagy felelősséggel, és az EHK-ban betöltött poszttól függően rendkívül sok munkával jár.

További feladatkörök

A belső bizottságok tagjai a bizottságvezető koordinálásával végzik a felmerülő feladatokat, tevékenységük rendkívül fontos részét képezi a KHT munkájának. Természetesen a bizottság vezetőjéhez hasonlóan a tagoknak is felkészültnek kell lenniük az adott terület szabályozásaival, az egyes feladatok megfelelő elvégzéséhez szükséges információkkal kapcsolatban.

Az eddigiekben részletezetteken kívül a KHT működéséhez szükséges feladatokat lát el a jegyzőkönyvvezető, aki minden ülésről nyilvános emlékeztetőt készít, valamint az irodavezető, aki a hallgatói iroda működéséhez szükséges feltételeket biztosítja és a PR felelős, aki a hírcsatornák kezelését végzi.

Természetesen a szorosan bizottsághoz, felelőshöz köthető feladatokon túl rengeteg „egyéb” feladat merül fel a félév során, ezekre a KHT ülésen kell felelőst találni, aki elvállalja az adott ügy kezelését.

Reméljük ezzel a cikkünkkel sikerült bemutatnunk a KHT működésének eddig nem teljesen ismert oldalát, bármilyen felmerülő kérdés esetén keressetek minket bátran!